Sağlıklı Yaşam

“10 Kadın Acil Tıp Uzmanı, 10 Farklı Portre”

Yazılma zamanı 14/03/2019
Ebru Ünal Akoğlu

Merhaba, 

8 mart 1857’de New York’daki bir tekstil fabrikasındaki bir grev ile başladı her şey… Amaç 16 saatlik iş gününün 10 saate düşürülmesi ve ücretlerin arttırılmasıydı. Kadınların örgütlediği eylemi durdurmak için kadın işçilere saldıran polis 129 kadın işçinin yanarak yasamını yitirmesine neden olmuştur. 1910’daki Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda kadın ve emek mücadelesi tartışılmış ve Clara Zetkin’in önerisi ile kadınlar için bir mücadele günü belirlenmesine karar verilmiştir. Uluslararasi anlamda ilk emekçi kadınlar günü 19 Mart 1911’de düzenlendi. Secme seçilme hakkının yanı sıra kadınlara iş ve mesleki eğitim verilmesi, çalışma alanlarında kadın-erkek eşitliğinin sağlanması en önemli amaçtı. Türkiye’de ise ilk kez 8 mart 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başladı. 

Türkiye Acil Tıp Derneği olarak 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününe özel olarak “10 Kadın Acil Tıp Uzmanı, 10 Farklı Portre” projesini hayata geçirmek istedik. Bizi kırmayarak bu projenin bir parçası olmayı kabul eden hocalarımıza ve uzman arkadaşlarımıza teşekkür ederiz. 

Bu güzel röportajları sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Emeği geçen herkese, özellikle projenin her aşamasında yardımlarını ve dokunuşlarını esirgemeyen Uzm. Dr. Murat Çetin’e, bu projeyi gerçekleştirmemizde bize destek veren başta TATD başkanımız Prof. Dr. Ersin Aksay ve TATD yönetim kuruluna teşekkür ederiz. 

8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz kutlu olsun. 
 
Saygılarımızla, 
 
TATD
@tatdhayat ve @TrTATD


10 KADIN ACİL TIP UZMANI 10 FARKLI PORTRE.pdf 10 KADIN ACİL TIP UZMANI 10 FARKLI PORTRE